نگاهی به اقدامات دو نماینده مجلس در راستای رفع مشکلات حوزه زعفران
نگاهی به اقدامات دو نماینده مجلس در راستای رفع مشکلات حوزه زعفران
در روزهای گذشته، شاهد انتشار خبری خوش برای صنعت زعفران ایران بودیم ؛ این خبر بهانه‌ای شد تا به دلیل اهمیت حوزه زعفران اقدامات مجلس شورای اسلامی را در این موضوعِ خاص موردبررسی قرار دهیم.

گناباد آنلاین گزارش می‌دهد؛

همه ما به‌خوبی می‌دانیم که زعفران، یکی از عناصر حیاتی اقتصادی و کشاورزی در ایران است که تاکنون جایگاه اصلی خودش را به دست نیاورده است و مشکلات مختلفی در این حوزه، ازجمله نقش دلال‌ها، عدم‌حمایت از تولیدکنندگان، عدم توجه به بحث فرآوری، بسته‌بندی و صادرات آن و… باعث شده که علیرغم تولید بالای زعفران در کشور، سهم اندکی از چرخه عظیم مالی و اقتصادی این صنعت در جهان، به ایران اختصاص داشته باشد؛ هرچند این حواشی و معضلات، در سال‌های گذشته علاقه کشاورزان به تولید محصول زعفران را هم کاهش داده است.

در همین راستا، خرید تضمینی محصول زعفران کشاورزان توسط دولت در سال گذشته با مشکلات متعددی در حوزه قیمت‌گذاری و البته پرداخت مبالغ آن به تولیدکنندگان همراه بود که معضلات و اعتراضات بسیاری را به دنبال داشت؛ اما در روزهای گذشته خبری منتشر شد که برای صنعت زعفران ایران در حوزه‌های مختلفِ تولید، فرآوری و بسته‌بندی و همچنین صادرات، می‌تواند نویدبخش باشد.

در روزهای اخیر، کانال اطلاع‌رسانی رسمی محسن زنگنه، نماینده مردم شهرستان‌های تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی خبری منتشر کرده است که به توافق نهایی درباره تأمین اعتبار ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای خرید زعفران کشاورزان و کمک به حوزه فرآوری، بسته‌بندی و صادرات این محصول در سال جاری اختصاص دارد.

این خبر ما را بر آن داشت تا به دلیل اهمیت موضوع حوزه زعفران برای تعداد قابل‌توجهی از کشاورزان شهرستان گناباد و تأثیری که صنعت زعفران می‌تواند برای توسعه منطقه به همراه داشته باشد، اقدامات رسمیِ انجام‌شده توسط دو نماینده که از حوزه‌های انتخابیه درگیر با این موضوع، وارد مجلس شورای اسلامی‌شده‌اند را موردبررسی قرار دهیم.

نخستین نفر، محسن زنگنه، نماینده مردم تربت‌حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی است؛ وقتی واژه «زعفران» را در کانال اطلاع‌رسانی رسمی وی جست جو می‌کنیم، همان‌طور که در تصویر دیده می‌شود، تا لحظه جست جو، ۵۵ مطلب به دست می‌آید.

نتیجه جستجوی واژه «زعفران» در کانال اطلاع‌رسانی رسمی محسن زنگنه

در ادامه، بخشی از اقداماتِ این نماینده مجلس شورای اسلامی در چند ماه اخیر، با موضوع زعفران را به‌طور خلاصه، مشاهده می‌کنید:

 1. گفتگوی تلفنی با غنی‌زاده، معاون امور روستاییِ وزیر کشاورزی، درباره ادامه اقداماتی که پیرامون فروش زعفران باید انجام شود و هم‌چنین تسویه‌حساب با کشاورزان در نخستین روزهای انتصاب وی در وزارتخانه (۱۰ خرداد ۱۳۹۹)
 2. نشست با رئیس سازمان تعاونی روستایی و اعضای هیئت‌مدیره این سازمان، مدیران وزارت جهاد کشاورزی و رؤسای تعاونی روستایی استان خراسان رضوی با موضوع عرضه زعفران‌های خریداری‌شده سال ۱۳۹۸ به‌صورت مزایده، عرضه زعفران‌ها در بورس باهدف صرف صادرات، حمایت و پشتیبانی از زعفران‌کاران با تأمین لوازم بازار سرمایه و تسویه سریع طلبکاری زعفران‌کاران (۲۰ خرداد ۱۳۹۹)
 3. مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت درباره تسویه مطالبات زعفران‌کاران و… (۲۴ خرداد ۱۳۹۹)
 4. نشست هم‌اندیشی «ساماندهی اقتصاد زعفران» برای بررسی ظرفیت‌ها و مشکلات این بخش در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی (۲ تیر ۱۳۹۹)
 5. پرداختن به معضلات و مشکلات حوزه زعفران در نطق میان دستور نشست علنی یکم مردادماه مجلس شورای اسلامی (۱ مرداد ۱۳۹۹)
 6. مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان درباره خام‌فروشی زعفران و دیگر مسائل این حوزه (۲۰ مرداد ۱۳۹۹)
 7. گفتگوی تلفنی با معاون وزارت صمت و اعتراض رسمی درباره عدم حضور تولیدکنندگان زعفران در میز زعفران و برگزاری جلسات این میز بدون حضور نمایندگان مجلس و زعفران‌کاران و پیگیری برای رفع این مشکل (۵ شهریور ۱۳۹۹)
 8. اجتماع بزرگ زعفران‌کاران شهرستان زاوه در حمایت از سخنان مقام معظم رهبری پیرامون زعفران با حضور علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم شهرستان‌های خواف و رشتخوار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و جمع ۱۰۰۰ نفری زعفران‌کاران (۱۲ شهریور ۱۳۹۹)
 9. مصاحبه با خبرگزاری ملت درباره سیاست‌های غلط دولت در حوزه زعفران، مشکلات صادرات این محصول و… (۱۲ شهریور ۱۳۹۹)
 10. مصاحبه با خبرگزاری ملت درباره مشکل عدم حضور تولیدکنندگان در میز زعفران وزارت صمت، تأکید بر لزوم ایجاد سازمان زعفران در کشور و… (۱۶ شهریور ۱۳۹۹)
 11. نشست بررسی مسائل زعفران با حضور علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان برخی شهرهای زعفرانی خراسان رضوی، وزیر جهاد کشاورزی، معاونین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صمت و اطلاعات، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا، معاون امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، فرماندار تربت‌حیدریه و نمایندگان صادرکنندگان، تولیدکنندگان و فرآوری زعفران در محل کمیسیون تلفیق مجلس و باهدف بررسی مشکلات و ساماندهی این محصول استراتژیک (۱۹ شهریور ۱۳۹۹)
 12. حضور در نشست میز ملی صادرات زعفران با حضور نمایندگان شهرهای زعفرانی، معاونین وزارت صمت و جهاد کشاورزی، نمایندگان صادرکنندگان و تولیدکنندگان زعفران و دستگاه‌های حاکمیتی مرتبط با تولید و صادرات این محصول (۲۵ شهریور ۱۳۹۹)
 13. حضور در شورای اداری تربت‌حیدریه و ارائه گزارش اقدامات مختلف صورت گرفته در حوزه زعفران، ازجمله ثبت تربت‌حیدریه به‌عنوان محوریت زنجیره زعفران و اخذ مجوز احداث کارخانه نوآوری و فرآوری زعفران در این شهرستان (۲۷ شهریور ۱۳۹۹)
 14. نشست مشترک با رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونین و کارشناسان مربوطه و تأکید بر حمایت این صندوق از شرکت‌های فعال در صنعت زعفران (۳۱ شهریور ۱۳۹۹)
 15. نشست مشترک با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت برنامه‌وبودجه کشور درباره تخصیص خط اعتباری مالی جهت حمایت از صنعت زعفران (۲ مهر ۱۳۹۹)
 16. نشست مشترک با حضور رؤسای بانک‌های کشاورزی، ملت و توسعهٔ تعاون و معاون سازمان برنامه‌وبودجه در محل دفتر نایب‌رئیس اول مجلس و انجام توافق نهایی درباره تأمین اعتبار ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای خرید زعفران کشاورزان و حمایت از فرآوری، بسته‌بندی و صادرات این محصول (۹ مهر ۱۳۹۹)
 17. نشستی برای بررسی و ارائه راه‌حل درباره حمایت از زعفران‌کاران، فرآوری‌کنندگان و صادرکنندگان که با حضور نماینده مردم قائنات و زیر کوه، گروهی از کشاورزان زاوه، تربت‌حیدریه، خواف، رشتخوار و قائن، صادرکنندگان و اعضای شورای ملی زعفران (۱۰ مهر ۱۳۹۹)
 18. تعیین قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران پوشال حداقل ۱۶ میلیون تومان و هر کیلوگرم زعفران نگین حداقل ۲۰ میلیون تومان در نشست محسن زنگنه نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی با کشاورزان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران و اعضای شورای ملی زعفران در مشهد (۱۱ مهر ۱۳۹۹)

اما در ادامه به سراغ کانال اطلاع‌رسانی رسمی محمد صفایی، نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی رفتیم و واژه «زعفران» را در آن جست جو کردیم؛ همان‌طور که در تصویر مشخص است، هیچ نتیجه‌ای به دست نیامد.

نتیجه جستجوی واژه «زعفران» در کانال اطلاع‌رسانی رسمی محمد صفایی

تنها اقدام وی در موضوع زعفران طی چند ماه اخیر را می‌توان فقط یک توئیت دانست که ۱۰ مهر ۱۳۹۹ منتشرشده است و تصویر آن را در ادامه می‌بینید.

توئیت محمد صفایی، در خصوص اهمیت توجه به صادرات زعفران

اما سؤال اینجاست، درحالی‌که یک نماینده، ساعت‌ها و روزها با جدیت و در عرصه‌های مختلف، موضوع حل مشکل حوزه زعفران را پیگیری می‌کند، آیا انتشار تنها یک توئیت از جایگاه مطالبه‌گر، توسط نماینده مردم گناباد و بجستان، آن‌هم یک روز پس از انتشار خبر توافق برای تأمین اعتبار خرید زعفران در سال جاری، کارساز است؟!

آیا محمد صفایی، به‌عنوان نماینده مردمی که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها در حوزه زعفران فعالیت دارند، نباید در جلسات و نشست‌های تخصصی مختلفی که با تلاش عده‌ای در سطح استان و کشور برگزارشده، شرکت فعال داشته باشد؟! و اگر شرکت داشته چرا هیچ اطلاع‌رسانی از این حضور و نتایجش در کانال رسمی وی صورت نگرفته است؟! آیا با توجه به پوشش حتی مسائل کم‌اهمیت‌تر توسط کانال اطلاع‌رسانی رسمی نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی، موضوع زعفران اولویت وی نبوده است؟!

آیا مردم، مطالبه‌گری منفعلانه و بدون اقدام از سوی یک نماینده مجلس را می‌پذیرند؟!

 • نویسنده : مصطفی قویدل
 • منبع خبر : تولیدی