شفافیت یعنی مردم در جریان همه امور قرار بگیرند
شفافیت یعنی مردم در جریان همه امور قرار بگیرند
وقتی کانال نماینده گناباد و بجستان تمامی جلسات و دیدارهایی که برخی از آن‌ها از درجه اهمیت پایینی برای افکار عمومی برخوردار است را با قید فوریت منتشر می‌کند، بسیار عجیب است که تاکنون در خصوص امتیازهایی مانند ودیعه مسکن و حق استفاده از خودرو که مجلس به نمایندگان می‌دهد هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در کانال مذکور نشده است ...

وقتی کانال نماینده گناباد و بجستان تمامی جلسات و دیدارهای نماینده که برخی از آن‌ها از درجه اهمیت پایینی برای افکار عمومی برخوردار است را با قید فوریت منتشر می‌کند، بسیار عجیب است که تاکنون در خصوص امتیازهایی مانند ودیعه مسکن و حق استفاده از خودرو که مجلس به نمایندگان می‌دهد هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی در کانال مذکور نشده است.

اما در این میان دو پست دکتر روح‌الله ایزدخواه نماینده انقلابی تهران در مجلس شورای اسلامی گام مهمی در راستای ایجاد گفتمان شفافیت نمایندگان برداشت.

پست نخست:

ایزدخواه در پست نخست و در راستای شفافیت توضیحات کاملی درباره نحوه استفاده نمایندگان از خودرو در مجلس ارائه کرد.

وی در پست نخست با اشاره سه روش استفاده از خودرو چنین آورده بود:
در ابتدای آغاز مجلس، فرمی برای خودرو به نمایندگان داده شد تا نوع استفاده از خودرو را انتخاب کنند که سه گزینه داشت:

۱. استفاده از خودروی مجلس با راننده که در این صورت، هزینه‌ها حسب میزان کاربرد و طبق تعرفه (ساعتی ۳۰ هزار و روزانه ۵۰۰ هزار تومان) از دریافتی ماهانه نماینده کسر می‌شود.

۲. تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی که در این صورت پرداخت مبلغ مربوط به حمل‌ونقل (حدود ۵ میلیون)، از هزینه‌های دفتری ماهانه حذف می‌شود.

۳. فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.

این پست درواقع اولین اطلاع‌رسانی شفاف درباره نحوه استفاده از خودرو توسط نمایندگان مجلس بود که توسط بسیاری از سایت‌ها با منبع یا بدون منبع انتشار یافت.

پست دوم:

ایزدخواه در پست دوم با انتشار نامه‌ای خطاب به معاون مجلس شورای اسلامی از دریافت خودروی دنا پلاس اتومات که درخواست داده بود انصراف داد.

وی در زیر عکس نامه خود نوشته بود:

«باهاش کنار نیومدم»

در ادامه گناباد آنلاین با انتشار محتوای دو پست روح‌الله ایزد خواه خواستار اعلام نظر رسمی نماینده گناباد و بجستان درباره این موضوع شد که تا زمان انتشار این مطلب هیچ واکنشی نسبت به این موضوع در کانال نماینده مشاهده نشده است.

گفتنی است نماینده گناباد و بجستان در مطلبی که ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۸ در کانال خود منتشر کرده بود، یادآور شده بود که مواضع رسمی محمد صفایی فقط از طریق کانال رسمی او انتشار پیدا خواهد کرد هرچند برخی از کانال‌های حامی وی با انتشار مطالبی که هنوز رسماً مورد تأیید نماینده قرار نگرفته است مدعی شده‌اند که نماینده گناباد و بجستان گزینه نخست را جهت استفاده از خودرو انتخاب کرده است.

  • منبع خبر : تولیدی