شرکت آبادانی سپهر شرق از ادعا تا عمل!
شرکت آبادانی سپهر شرق از ادعا تا عمل!
در این گزارش مروری داریم بر آنچه از ابتدای تاسیس شرکت آبادانی سپهر شرق تاکنون رخ داده است.

به گزارش گنابادآنلاین، شرکت آبادانی سپهر شرق با هدف توسعه شهرستان گناباد در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸ با سرمایه ۵۰۰ میلیون تومانی به ثبت رسید. این شرکت که قرار بود در زمینه مشارکت و سرمایه گذاری در طرح ها و پروژه ها صنعتی و کشاورزی و … فعالیت نماید پس از گذشت یازده سال از تاسیس هنوز  به اهداف از پیش تعیین شده خود دست نیافته است .در این مجال مروری داریم بر روند شکل گیری این شرکت از ابتدا تا کنون.

۲۶ دی ۱۳۸۶

انتخاب نام

فارس گزارش می دهد:

محمد صفایی در گفتگو با خبرنگار فارس گفت : مهم‌ترین بحث ما در حال حاضر برای توسعه‌ شهرستان، راه‌اندازی شرکت سرمایه‌گذاری در شهرستان است تا به حال مراحلی از کار انجام شده و نام شرکت با عنوان (آبادانی سپهر شرق ) از طرف تأیید ثبت شرکت‌ها انتخاب شده است که ما امیدواریم با اعتماد مردم و سرمایه‌گذاری آنها در این شرکت گام اساسی در توسعه‌ شهرستان برداریم. وی خاطرنشان کرد: متأسفانه از ابتدای انقلاب تاکنون الگوی اجتماعی موفقی در بحث سرمایه‌گذاری‌های مردمی ارائه نشده که این مسئله سبب اعتمادسوزی در مردم و عدم استقبال آنها از چنین طرح‌هایی است.

نماینده عالی دولت در شهرستان گناباد اضافه کرد: در حالی که ما سعی داریم با ارائه‌ راهکارهایی مناسب و قوی با جلب اعتماد مردم طوری‌که اطمینان دهیم بدون ریسک سرمایه‌گذاری در این شرکت دارای ضمانت است، برای راه‌اندازی شرکت سرمایه‌ گذاری اقدام کنیم.

وی گفت: ‌به طور متوسط بازدهی در چنین شرکت‌هایی حداقل دو سال زمان می‌برد اما متأ‌سفانه مردم صبوری کافی را ندارند اما اگر عزمی جدی و قوی در این راستا باشد ما امیدواریم کاری بزرگ در جهت توسعه‌ شهرستان انجام شود.

۲۴ تیرماه ۱۳۸۸

تاسیس شرکت 

گنابادنیوز گزارش می دهد :

شرکت معروف به سرمایه گذاری شهرستان گناباد با نام شرکت آبادانی سپهر شرق (سهامی خاص) به ثبت رسید. مسئولین و کار آفرینان شهرستان علی الخصوص فرماندار شهرستان جناب آقای صفایی از مدت ها قبل در راستای افزایش سرمایه گذاری و توسعه شهرستان به دنبال ایجاد یک شرکت سرمایه گذاری برای شهرستان بودند که این مهم پس از پیگیری های مداوم به وقوع پیوست.طبق آگهی اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان در تاریخ ۱۸/۴/۸۸ این شرکت تحت شماره ۹۸۰ و شناسه ملی ۱۰۸۶۱۱۵۸۷۱۳ در آن اداره به ثبت رسید.

موضوع این شرکت به صورت خلاصه مشارکت و سرمایه گذاری در طرح ها و پروژه های صنعتی ومعدنی، کشاورزی، خدماتی، فرهنگی وگردشگری و انجام امور بازاریابی، صادرات و واردات و ارائه کلیه خدمات مشاوره ای، تهیه وتدوین طرح ها و اولویت های سرمایه گذاری و کمک به ارتقای سطح تکنولوژی و دانش فنی واحد های تولیدی و برگزاری همایش ها کنفرانس ها و نمایشگاه های تخصصی عنوان شده است.

موسسین این شرکت آقایان حسن صادقی نسب، محمد صفائی دلوئی، مهدی مهدیزاده، محمد تقوی مندی، ولی خاکشور، محمد رضا رادفر، غلامرضا مرادی کلات، نوراله صفری، عبدالحسین متولی زاده، علیرضا قلی زاده بهابادی، حبیب اله دوستدار، مجید چوپانکاره، علی قنبری، هادی رفیع، عبدالحسین خواجه، احمد خاکستانی، عباسعلی پوررضا بیلندی، حسن جواهرفر، جواد خدادادی، محمدرضا مروی هستند.

مرکز اصلی شرکت: گناباد خیابان شهید شوریده جنب نمایندگی خانه صنعت ومعدن است.   سرمایه شرکت مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان که به ۵۰۰۰ سهم صد هزار تومانی تقسیم شده و ۱۷۵میلیون آن پرداخت گردیده است. این شرکت دارای ۲۰ سهم ممتاز است.

اولین مدیران شرکت سید حبیب پاکدامن شهری، هاشم تقوی، علیرضا قلی زاده بهابادی، محسن جلودار، هادی رفیع، شرکت یاران ماکارون شقایق (سهامی خاص) به نمایندگی ابوالقاسم پاسدار شهری، مرتضی کو میشی به سمت اعضای هیات مدیره و رضا پاکدامن شهری و شرکت تعاونی کشت و صنعت و دامپروری گناباد به نمایندگی سید محمد پاکدامن و حبیب اله دوستدار به سمت اعضای علی البدل هیات مدیره به مدت دوسال و سید حبیب پاکدامن شهری به سمت رئیس هیات مدیره و علیرضا قلی زاده بهابادی به سمت نایب رئیس هیات مدیره و هادی رفیع به سمت مدیر عامل انتخاب گردیده اند.

بازرسین این شرکت حسن صادقی نسب و محمد صفائی دلوئی هستند.

۱۷ آذر ۱۳۸۸

آغاز پروژه ساخت واحدهای مسکونی

گنابادنیوز گزارش می دهد:

مدیر عامل شرکت “آبادنی سپهر شرق” گفت: این تعداد واحد مسکونی در زمینی به ساحت ۹هزار متر مربع و در قالب ۹ بلوک ۱۶ واحدی درمدت ۱۸ما ه احداث و واگذارمی شود.
محمد حسین پارسایی افزود: برای این تعداد واحد مسکونی بیش از ۶۰ میلیارد ریا ل از محل تسهلات بانک مسکن و مشارکت بخش خصوص پیش بینی شده است
وی مدت ساخت را ۱۸ماه عنوان کرد و گفت زیربنای هر واحد متفاوت خواهد بود بطوریکه تمام اقشار مردم بتوانند واحد مسکونی مورد نیاز خود را انتخاب کنند
وی اضافه کرد: زیربنا هرواحد بین ۹۰ تا ۱۳۰ مترمربع متغیر خواهد بود و در چهار طبقه با کلیه امکانات با تسهلات ۲۰۰میلیون ریالی واگذار می شود .
در مراسم آغاز ساخت این واحدها امام جمعه گناباد با اشاره با عید غدیر خم وآغاز امامت حضرت علی علیه السلام گفت : حضرت علی (ع) نیز تلاشهای فراونی برای عمران وآبادنی جامعه زمان خود انجام داد و دیگران را نیز سفارش می کرد.
حجت الاسلام حسن صادقی افزود: امروز برای عمران و ابادانی شهر و منطقه باید مشارکت مردم را به خدمت گرفت.

۱۷ دی ۱۳۸۸

عدم موفقیت سپهرشرق در خرید سهام شرکت دیرگداز

روزنامه خراسان گزارش می دهد :

فرماندار گناباد در گفتگو با صفری گفت : شرکت سرمایه گذاری سپهر شرق گناباد یکی از شرکت های توانمند گناباد است که در مزایده فروش سهام این شرکت اعلام آمادگی کرده بود که متاسفانه با وجود خواسته شهروندان گنابادی سهام این شرکت توسط شرکتی غیربومی خریداری شد.

۱۰ اسفند ۱۳۸۸

شرکت سپهر شرق منشأ خیر می شود

فرمانداری گناباد گزارش می دهد:

محمد صفایی فرماندار شهرستان گفت: با توجه به اینکه سیاست اصلی دولت در بحث فرهنگ و ایجاد اشتغال است با همین نگاه با محوریت امام جمعه و نماینده و جمعی از معتمدین با همبستگی که داشتیم شرکت آبادانی سپهر شرق را راه اندازی کردیم که در آینده منشا خیر برای همه مردم شهرستان خواهد بود

اول تیرماه ۱۳۸۹

اعتماد سازی

فارس  گزارش می دهد :

محمدصفایی فرماندار گناباد ، ایجاد و تقویت شرکت آبادانی سپهر شرق گناباد را یکی از راه‌های بسترسازی برای سرمایه‌گذاری دانست و افزود: این شرکت به عنوان یک بستر مهم می‌تواند در توسعه و پیشرفت شهرستان موثر باشد.

صفایی در مورد اهمیت اعتمادسازی بین مردم نیز تصریح کرد: روزانه حدود ۵۰ نفر برای شرکت آبادانی سپهرشرق گناباد مراجعه می‌کنند و فقط سئوال می‌کنند که آیا این شرکت مورد اعتماد است یا نه؟

وی با اشاره به وجود شخص امام جمعه شهرستان به عنوان یکی از مسئولان اصلی شرکت گفت: امام جمعه شهرستان از افراد مورد اعتماد و دلسوز مردم شهرستان است که همین امر می‌تواند توجیه خوبی برای اعتماد مردم به این شرکت باشد.

۲ مهر ۱۳۸۹

تقویت سرمایه اجتماعی

گناپا گزارش می دهد:

محمد صفایی در گفتگو با گناپا گفت :  وقتی می گوییم گنابادیها به خوبی، به صداقت و… اشتهار دارند این فقط مال من و شما نیست بلکه مربوط به یک پروسه تاریخی است که در طول زندگی صدها نسل حاصل شده و امروز بعنوان سرمایه اجتماعی به دست ما رسیده، حالا آیا ما حق داریم این سرمایه را بسوزانیم یا باید تقویت کنیم به قیمتی که خودمان فدای این سرمایه اجتماعی بشویم.

صحبت قشنگی حاج آقای صادقی داشتند در بحث شرکت سرمایه گذاری سپهر شرق که بعضی از اطرافیانشان می گفتند وارد این کار نشوید که آبرویتان می رود! حاج آقای صادقی فرمودند مگر من آبرویم را برای چه می خواهم؟  من آبرویم را برای جامعه می خواهم و بگذارید تقدیم شود . این باعث افزایش و تقویت سرمایه اجتماعی می شود در حال حاضر هم من فکر می کنم اگر بخشی از سرمایه اجتماعی ما دچار آسیب شده باید پیشگیری کنیم که این روند متوقف شود.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰

شرکت سپهر شرق از مسیر خود منحرف شده است !

گناپا گزارش می دهد :

دکتر مهدی زاده با برشمردن اهداف ایجاد شرکت سپهر شرق عنوان کرد طبق اصل ۴۴ قانون اساسی و فعال شدن بخش خصوصی هر طرح اشتغال زایی که بخواهد در شهرستان انجام شود در صورتی کمک دولت را بدنبال خواهد داشت که ۵۱ درصد آورده ی مالی از طرف بخش خصوصی باشد.

وی افزود: برای همین منظور ما شرکت سپهر شرق را راه اندازی کردیم که متأسفانه آنها وارد ساخت و ساز مسکن شده اند و از هدف اصلی خود دور مانده اند. و انتظار بود به بخش صنعت و معدن و تولید وارد شوند.

نیمه دوم سال ۱۳۹۰

استعفای امام جمعه از سمت بازرسی شرکت 

گنابادآنلاین گزارش می دهد:

حرف های بی اساس باعث ترس سرمایه گذاران برای ورود به عرصه های مختلف شهرستان گناباد می شود و بنده به خاطر همین حرف ها و برای آرام کردن فضای ایجاد شده، از عضویت در هیات مدیره و بازرسی شرکت استعفا داده و کنار رفته ام.

۱۰ خرداد ۱۳۹۱

انتقاد از عدم سرمایه گذاری مردم 

گناپا گزارش می دهد :

امام جمعه گناباد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فعالیت ، “شرکت آبادانی سپهر شرق” در گناباد گفت:فلسفه تشکیل این شرکت که با مشارکت اینجانب، فرماندار و نماینده وقت تشکیل شد این بود که مردم به صحنه کار و فعالیت اقتصادی وارد شوند.

صادقی نسب افزود: ما محاسبه می کردیم که در گناباد حدود سه هزار کارمند آموزش و پرورش وجود دارد که شناخت آنها از بقیه مردم بیشتر است و اگر از این تعداد، هزار نفر فرهنگی در این شرکت سرمایه گذاری کرده و هر کدام ۱۰ میلیون ریال سرمایه گذاری کنند ۱۰ میلیارد ریال سرمایه به وجود می آید که می توان با آن کارخانه ای مثل کارخانجات بیرجند و کاشمر احداث کرد.

وی گفت:به همین ترتیب از کارمندان و شاغلان در دانشگاههای گناباد به خصوص دانشگاه علوم پزشکی و بازاریان توقع سرمایه گذاری داشتیم و انتظار داشتیم که بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد ریال سرمایه ایرانی و گنابادی در این شرکت شکل بگیرد.

۲۷ تیر۱۳۹۱

لزوم جلب اطمینان در مردم

فارس گزارش می دهد:

فرماندار گناباد با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شهرستان گناباد برای جلب مشارکت مردم در حوزه اقتصاد،گفت: شرکت آبادانی سپهر شرق با محوریت معتمدان شهرستان و نماینده وقت مردم در مجلس در سال ۸۸ با همین هدف تاسیس شد که سرمایه‌های مردم را در توسعه اقتصادی شهرستان به کار اندازد و تبدیل به الگویی در این زمینه شود.

صفایی افزود : برای تحقق این آرمان باید به نقطه ثبات برسیم تا بتوانیم به مردم اطمینان دهیم که سرمایه‌های خود را به عرصه تولید وارد کنند. وی گفت: در این شرکت تلاش بر این بوده است که همه گنابادی‌ها در این شرکت سهم داشته باشند که اگر این هدف تحقق یابد به هیچ در بسته‌ای بر نخواهیم خورد و بسیاری از موانع توسعه شهرستان برطرف خواهد شد.

۶ شهریور ۱۳۹۱

گلایه شورای اسلامی شهر گناباد از عدم واگذاری سهام توافق شده به شهرداری

پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر گزارش می دهد:

اعضای شورای اسلامی شهر در چهار صد و چهل و چهارمین جلسه رسمی خود در مورخ ۶ شهریور ۱۳۹۱ خواهان علت عدم واگذاری سهام توافق شده شهرداری بابت عوارضات پروانه مجتمع مسکونی سپهر شرق در خیابان آیت الله غفاری در شرکت آبادانی سپهر شرق شدند.

۱۴ فروردین ۱۳۹۲

انتقاد فرماندار از تخریب ها 

گنابادشورا گزارش می دهد :

محمد صفایی در گفتگو با صادق ایزدی گفت : قیل از تاسیس شرکت سپهر شرق بعضی از دوستان به من گفتند که ورود به این عرصه برایت  مخاطره آمیز است. من با تایید این حرف گفتم حاضرم این مخاطرات را بپذیرم  ولی با اعتماد سازی  بتوان برای توسعه شهرستان کاری کرد.

وی با نشان دادن بر گه یادداشتی  گفت : در دبیرستان شاهد امام خمینی  دانش آموزی سوالی را نوشته بود  تحت این عنوان “ساختمانهای که نزدیک دبیرستان شاهد هست و متعلق به شما و امام جمعه است کی تحویل میشود؟ و راست است  که شما زمین این ساختمانها را ارزان خریده و تغییر کاربری داده اید؟”

متاسفانه این فضایی است که بعضی ها برای تخریب ایجاد کر ده اند و من در همین جا اعلام می کنم که هر کسی که نسبت به فعالیت های شرکت سپهر شرق شبهه ای دارد شفاف اعلام کند تا مسوولین این شرکت جواب گو باشند  همه چیز این شرکت روشن  و شفاف است .

۲۸ فروردین ۱۳۹۲

 قول فرماندار در خصوص فروش واحدهای مسکونی

گنابادآنلاین گزارش می دهد :

حجه الاسلام صادقی امام جمعه گناباد در گفتگو با گنابادآنلاین گفت : در طول این زمانی که از آغاز فعالیت های شرکت سپهر شرق گذشته است، نه تنها مردم حمایت نکردند، بلکه بجای تشویق، هزار و یک حرف نیز زدند وبا حرف ها و شایعات بسیار خود، حواشی بسیاری را ایجاد کرده و مسیر را برای ما دشوارتر از قبل ساختند، همانطور که ما بارها شنیدیم که می گویند این خانه ها مال امام جمعه است و …

حجت الاسلام صادقی نسب در مورد برنامه ریزی ها برای آینده ی فعالیت های شرکت سپهر شرق نیز گفت: من به آقای فرماندار که عضو هیئت مدیره ی شرکت نیز هستند، پیشنهاد دادم که خوب است هزینه ها و درآمدهای فعالیت های این چند سال را دقیق درآورده و به اطلاع مردم برسانند تا مردم از سلامت فعالیت ها با خبر شوند و شاید بتوان اعتماد از دست رفته را جلب نمود و همچنین بهتر است هر چه زودتر خانه ها فروخته شده و با سرمایه ی بدست آمده هر چه زودتر به عرصه ی تولید ورود کرد که بهترین گذینه در حال حاضر می تواند شراکت و سرمایه گذاری در پروژه ی کاشی هستی باشد که با تلاش های یک سرمایه گذار یزدی در حال پیش روی است و می تواند برای رفع مشکل بیکاری گام مؤثری باشد، و فرماندار محترم نیز قول دادند که این پیشنهاد را پیگیری کرده تا اجرایی شود.

۱۵ دی ۱۳۹۲

وقف ۳۰ سهم از سهام  شرکت توسط فرماندار

ندای گناباد گزارش می دهد :

«رضا طالبیان» درآخرین روز از هفته وقف درخصوص وقف فرماندار گناباد به خبرنگار ندای گناباد گفت:‌ درآخرین روز از هفته وقف «محمد صفایی دلویی فرماندار شهرستان گناباد» ۳۰سهم از سهام شرکت آبادانی سپهر شرق و منافع حاصل از آن را برای پیشرفت واشتغال جوانان شهرستان گناباد وقف کرد.

۲۰ بهمن ۱۳۹۲

قول فروش کلیه واحدها تا پایان سال ۱۳۹۳ توسط مدیرعامل شرکت !

گناپا گزارش می دهد :

مدیر  عامل  شرکت تعاونی سپهر شرق در مراسم افتتاح واحدهای مسکونی این مجتمع که با حضور مسولین وبرخی از سهامداران و صاحبان  و برخی خانواده ها در محل  این مجتمع برگزار شد  گفت: در این مجتمع ۱۲۰ واحد در ۶ بلوک  ایجاد شده که ۴۰ واحد ان تکمیل و آماده سکونت می باشد

پارسایی افزود : علی رغم مشکلات مالی واعتباری ۴۰ واحد از ۱۲۰ واحد این مجتمع مسکونی تکمیل وبزودی به صاحبان ان واگذار می شود .وی گفت :در این مجتمع بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که عمدتا بصورت سهام می باشد. وی گفت بلوکهای ان ۲۰ واحدی و در چهار طبقه روی پیلوت  و  دارای  اسانسورمی باشد .

پارسایی افزود تا کنون نیمی از واحدها به فروش رفته وتاسه ماهه اول  سال اینده دو بلوک دیگر وتا پایان سال  کلیه واحدها تکمیل وبه متقاضیان تحویل خواهد شد .  مدیر عامل  شرکت تعاونی سپهر شرق با عذر خواهی از تاخیر در واگذاری  واحدها گفت : هنوز نیمی از واحدهای ۹۸ متری  این مجتمع بفروش نرسیده واز متقاضیان درخواست نمود با توجه به شرایط مناسب و کیفیت بالای  مصالح بکار رفته  در این مجتمع نسبت به خرید ان اقدام نمایند  . گفتنی است این مجتمع در انتهای خیابان غفاری واقع شده است .

آخرین تغییرات

۲۴ آبانماه ۱۳۹۷

به استناد صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۲۴/۰۸/۱۳۹۷ تعداد اعضاء اصلی هیأت مدیره از ۷ نفر به ۳ نفر و اعضای علی البدل از ۳ نفر به ۰ نفر کاهش یافت .

همچنین آقای علیرضا قلی زاده بهابادی به شماره ملی ۰۹۱۸۷۵۸۲۴۶ آقای هادی رفیع به شماره ملی ۰۶۵۱۷۷۵۶۶۳ آقای محسن جلودار به شماره ملی ۰۹۱۹۳۳۶۸۷۶ به سمت اعضای اصلی هیئت مدیره برای مدت دو سال انتخاب شدند .

و بر این أساس محمد صفائی به شماره ملی ۰۹۱۹۴۹۸۶۱۲ و آقای حبیب اله دوستدار به شماره ملی ۰۹۱۹۵۳۴۲۹۵ به سمت بازرس اصلی و آقای اصغر ملک به شماره ملی ۰۹۱۹۵۶۹۴۵۵ به سمت بازرس علی البدل شرکت برای مدت یک سال مالی انتخاب گردیدند

۲۷ آبانماه ۱۳۹۷

به استناد صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۲۷/۰۸/۱۳۹۷ تصمیمات ذیل اتخاذ شد : آقای علیرضا قاضی زاده بهابادی به شماره ملی ۰۹۱۸۷۵۸۲۴۶ به سمت رئیس هیئت مدیره آقای هادی رفیع به شماره ملی ۰۶۵۱۷۷۵۶۶۳ به سمت نائب رئیس هیئت مدیره آقای محسن جلودار به شماره ملی ۰۹۱۹۳۳۶۸۷۶ به سمت عضو هیأت مدیره آقای محمدحسین پارسائی به شماره ملی ۰۸۸۸۹۸۰۶۶۳ به سمت مدیرعامل شرکت ( خارج از هیئت مدیره ) برای مدت دو سال تعیین گردیدند . کلیه اسناد و اوراق تعهدآور شرکت با امضاء ثابت مدیرعامل آقای محمدحسین پارسائی و متغیررئیس هیئت مدیره آقای علیرضا قاضی زاده بهابادی یا نائب رئیس هیئت مدیره آقای هادی رفیع همراه با مهر شرکت معتبر میباشد.

۲۳ خرداد۱۳۹۹

به استناد صورتجلسه هییت مدیره مورخ ۲۳/۰۳/۱۳۹۹ تصمیمات ذیل اتخاذ شد :

آقای محسن جلودار به شماره ملی ۰۹۱۹۳۳۶۸۷۶ به سمت رییس هییت مدیره آقای سید علی پاکدامن شهری به شماره ملی ۰۹۱۸۶۷۹۳۲۱ به سمت نایب رییس هییت مدیره آقای حبیب اله دوستدار به شماره ملی ۰۹۱۹۵۳۴۲۹۵ به سمت عضو هییت مدیره و آقای محمد حسین پارسایی به شماره ملی ۰۸۸۸۹۸۰۶۶۳ به سمت مدیرعامل شرکت(خارج ازهیات مدیره) برای مدت ۲ سال تعیین گردیدند.

همچنین آقای هادی رفیع به شماره ملی۰۶۵۱۷۷۵۶۶۳ و آقای حمید زارع حسینی به شماره ملی ۰۹۱۹۳۲۶۱۶۱ به سمت بازرسین اصلی و جواد غلامیان باغسیاه به شماره ملی ۰۹۱۰۰۲۰۰۹۴ به سمت بازرس علی البدل برای مدت یک سال مالی انتخاب شدند.


جمع بندی

در حالی که در ابتدا عنوان می شد این شرکت قرار است به سمت سرمایه گذاری در بخش صنعت و کشاورزی برود و از بازدهی ۲ ساله این شرکت خبر داده می شد، این شرکت به حوزه ساخت و ساز ورود پیدا کرده و اکنون پس از ۱۱ سال از تاسیس این شرکت معلوم نیست چه سرانجامی خواهد داشت!