ردپای ملخ‌های مراکشی در نزدیکی گناباد!
ردپای ملخ‌های مراکشی در نزدیکی گناباد!
در یک هفته گذشته تصاویر و فیلم‌های زیادی از هجوم ملخ‌ها در منطقه عمرانی گناباد در فضای مجازی منتشر شده که این موضوع نگرانی‌هایی را برای کشاورزان به همراه داشته است.

طی یک هفته گذشته تصاویر و فیلم‌های زیادی از هجوم ملخ‌ها در منطقه عمرانی گناباد در فضای مجازی منتشر شده که این موضوع نگرانی‌هایی را برای کشاورزان به همراه داشته است.

مهدیه مدیرخازنی؛ کارشناس ارشد حشره شناسی کشاورزی در این زمینه اظهار داشت: ملخ‌های مراکشی از گونه‌های ملخ خسارت‌زا در منطقه هستند که پس از مشاهده در کانون‌های ملخ و اراضی ملی نسبت به کانون‌یابی آن اقدام می‌شود.

وی ادامه داد: اگر در مدت کوتاه با این آفت در مرحله سن ۲ مبارزه نشود، این ملخ‌ها به سن ۵ الی ۶ می‌رسند و به داخل مزارع هجوم می‌آورند.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: برای مبارزه با این ملخ‌ها عملیات کانون‌یابی انجام می‌شود تا علاوه بر کنترل آفت در کانون‌ها، از بالدار شدن آفت و ریزش آن به مزارع و باغات جلوگیری شود.

مدیرخازنی ادامه داد: در بازدیدهای صورت گرفته از منطقه بجستان جمعیت ملخ نسبتا بالا بود اما گونه‌های خسارت‌زا از جمعیت پایینی برخوردار بودند اما با توجه به نزدیکی به مزارع دیم منطقه، احتمال خسارت به محصول و خشک شدن مراتع هماهنگی جهت سمپاشی کانون مذکور صورت پذیرفت.

۲ هزار هکتار محلول پاشی 

علیرضا حسین زاده مدیرجهادکشاورزی گناباد نیز در این خصوص اظهار داشت: از ابتدای بهار بحث مبارزه با ملخ در دستور کار قرار گرفته و کانون کوبی و پایش صورت گرفته است.

وی افزود: برای جلوگیری از حرکت ملخ‌ها به سمت مزارع، سم‌پاشی را در دستور کار قرار داده‌ایم و توزیع سم در بین کشاورزان صورت گرفته و آموزش‌های لازم نیز به آنها داده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد بیان کرد: ملخ‌هایی که در مراتع دیده می‌شود ملخ‌های محلی هستند و خسارت‌زا نیستند و تاکنون در دو هزار هکتار محلول‌پاشی و مبارزه با طعمه در۳۰۰ هکتار انجام شده است.

  • منبع خبر : تسنیم