صنایع دستی کاخک در انتظار اختصاص تسهیلات/ با اعتبارات شهرداری‌ها نمی‌توان کاری کرد
صنایع دستی کاخک در انتظار اختصاص تسهیلات/ با اعتبارات شهرداری‌ها نمی‌توان کاری کرد
شهرستان کاخک در خراسان رضوی و در نزدیکی گناباد، جزو مراکزی است که صنایع دستی و پایه خوبی دارد اما نگاه اعتباری اندکی به آن است.

از شهر گناباد به سمت جنوب که حرکت می‌کنیم بعد از گذشت ۲۵ کیلومتر به بخش کاخک این شهرستان می‌رسیم. منطقه‌ای خوش آب و هوا و ییلاقی و محل مرقد چهارمین حریم رضوی زیارتگاه برادر علی بن موسی الرضا امامزاده سلطان محمد عابد است اما در چند سال اخیر آن چنان  مورد توجه قرار نگرفته است.

به سراغ شورای اسلامی این شهر رفتیم تا در زمینه مشکلات بخش کاخک جویا شویم.

حجت‌الاسلام حمید مقیمیان؛ رئیس شورای اسلامی شهر کاخک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: شورا نماد مردم سالاری دینی در راستای رفع مشکلات مردم در جهت توسعه و آبادانی یک جایگاه اجتماعی است.

وی افزود: با اعتبارات ناچیز شهرداری‌ها نمی‌شود کارهای بزرگی انجام داد، تاکنون وعده خاصی به مردم نداده‌ایم و در حد توان پیگیر مسائل و مشکلات شهر بوده و هستیم. منابع مالی شهرداری کم است و نیاز به منابع مالی پایدار هست که نماینده باید این قانون را برای بازبینی در مجلس ارائه دهد.

رئیس شورای اسلامی شهر کاخک عنوان کرد: نبود تناسب جمعیتی با بودجه شهرداری یکی از مشکلات بزرگ این شهر است؛ سالانه ۲میلیون زائر و گردشگر داریم و به آنها ارائه خدمت صورت می‌گیرد اما اعتبار شهر برای ساکنین و به میزان ۵ هزار نفر است.

مقیمیان تصریح کرد: هدف اساسی ما در شهر کاخک ایجاد اشتغال پایدار بوده و امیدواریم موتور اشتغال پایدار در سال جهش تولید با همت نماینده منتخب روشن شود و خوشبختانه بستر اشتغال در حوزه دامداری فراهم شده است.

وی ادامه داد: راه کاخک به سرایان برای خروج کاخک از بن بست از اولویت‌های راه‌های مواصلاتی این شهر است که در صورت محقق شدن این امر وضعیت کاخک تغییری خواهد کرد.

رئیس شورای اسلامی کاخک بیان کرد: فعالیت‌های امامزاده بسیار خوب است، چندین برابر کمک‌های دولتی را فقط خیرین عزیز بخاطر پیشرفت امامزاده کمک کرده‌اند تا شرمنده زائرین نباشیم.

مقیمیان افزود: در کاخک صنایع کوچک را می‌توان تقویت کرد و زمینه اشتغال را مهیا ساخت، بستر خوبی برای سرمایه گذاری در کاخک فراهم است.

وی اظهار داشت: واحد تولیدی شیری که در کاخک فعالیت می‌کند باید تقویت شود تا زمینه اشتغال ایجاد شود و با توجه به شهرک صنعتی فعال در کاخک و معافیت‌های مالیاتی آن زمینه برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و راه‌اندازی کارخانه کاشی که قرار بود در شهرک صنعتی فعال شود از موارد ضروری است.

رئیس شورای اسلامی شهر کاخک اذعان کرد: در طول ۲ سال گذشته تاکنون بالغ بر ۲٫۵ میلیارد تومان توسط کمیته امداد و بهزیستی برای اشتغال تسهیلات ارائه  شده که حدود ۸۰ نفر اشتغالزایی داشته است.

مقیمیان با اشاره به فعالیت معین‌های اقتصادی بیان کرد: معین‌های اقتصادی در کاخک فعالیت خوبی داشته‌اند اما نواقصی را به همراه داشته که باید توسط مسئولین رفع شود.

وی درخصوص جایگاه برداشت آب شرب در کاخک نیز عنوان کرد: حدود ۲ سال هست با وجود لوله گذاری در سطح شهر هیچ اقدام دیگری انجام نشده و نمی‌دانیم چه زمانی به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس شئرای اسلامی شهر کاخک با اشاره به ضرر کشاورزان از ابتدای سال به دلیل تگرگ و سیل عنوان داشت: برنامه مدونی برای دامداران با توجه به وجود بیماری تب برفکی از طرف دولت دیده نشد و دامداران خسارات زیادی متحمل شدند.

مقیمیان یکی از مشکلات پیش روی بخش کاخک را ضوابط حریم قنات قصبه توسط پایگاه قنات قصبه و میراث فرهنگی دانست و افزود:  مردم بخش کاخک امروز دغدغه‌های زیادی در زمینه حریم دارند و بسیاری از طرح‌ها در حال حاضر راکد مانده است.

وی ادامه داد: چمن مصنوعی بیش از ۱۲ سال است روی زمین مانده ، دوبار از خیرین پول گرفته شده برای نصبش کاری انجام شده بیت المال حیف و میل شده است. جدیدا اختلاف شهرداری و آموزش و پرورش هم مانع از نصب آن شده است.

عطایی دیگر عضو شورای اسلامی شهر کاخک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: ۱۵ سال خشکسالی داشتیم؛ امسال با وجود آب مناسب از طرف جهاد کشاورزی اقدامات چندانی در بخش کشاورزی نشده و کشاورزان غافلگیر شدند. اسکان اضطراری در زمان بحران در شهر کاخک وجود ندارد و از طریق ستاد مدیریت بحران باید این مهم جدی گرفته شود.

عضو شورای شهر کاخک بیان کرد: آمایش سرزمینی در سطح شهرستان مسکوت مانده و باید صورت بگیرد و در کاخک مشکل ساز شده است.

عطایی بیان کرد: از زمانی که موضوع صدور پروانه‌ها از شهرداری به اتاق اصناف واگذارشده ، کسبه و بازاریان با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند و از پرداخت عوارض و رفت و آمد به مرکز شهرستان و اتاق اصناف گلایه دارند. هیچ یک از این پرداختی‌ها نیز به کاخک نمیرسد.

وی در زمینه موضوع ورزش در بخش کاخک نیز اظهار داشت: با توجه  به استعداد ها و  پتانسیل زیاد ورزشی موضوع تربیت بدنی در کجای این شهر دیده شده است؟ بجز وجود یک سالن ورزشی هیچ چیزی وجود ندارد.

وفایی عضو شورای شهر کاخک نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در خصوص جاده زیارت که در چندسال گذشته مصوب شد فقط دو کیلومتر از مسیر راه ازسمت کاخک نهالکاری شد ولی از طرف گناباد کاری انجام نشد و از سویی جاده کاخک به گناباد نیازمند دو بانده شدن است.

بهناز علایی  دیگر عضو شورای شهر کاخک در گفتگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: نیاز داریم دولت نگاه ویژه‌ای به اعتبارات شهرداری‌های کوچک داشته باشد، در دو سال گذشته کمترین تخصیص را داشته‌ایم و طرح جداسازی آب شرب از فضای سبز نیازمند تخصیص اعتبار است.

وی بیان کرد:  در قدیم ۱۷ رشته قنات داشته ایم بوده که امروزه به ۷ قنات کاهش پیدا کرده است و به دلیل عدم تخصیص بودجه برای لایه‌روبی این تعداد نیز دچار مشکل خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر کاخک بیان داشت: دیمه زارها در گذشته در اختیار مردم بوده و فضای سبز را احیاء و اقتصاد خانواده را تامین می‌کرده‌اند؛ امروزه منابع طبیعی آنها را سند زده و مردم را محروم‌کرده‌اند که این مسئله نیازمند بازبینی هست.

علایی اظهار کرد: در بحث کرونا با کارهایی که در شهر انجام شد کاخک پاک ماند ، تولید ماسک و گانهای بیمارستانی خوب بود و حتی نیاز شهرستان راهم برآورده کرد و مشکل لوازم بهداشتی نداشتیم.

وی ادامه داد: تاکنون ۵۰ دانش آموز نیازمند شناسایی شده و برای آنها از طرف خیرین و انجمن اولیا و مربیان به مبلغ ۲۳میلیون و ۶۵۰ هزار تومان البسه  تحویل شد.

عضو شورای اسلامی شهر کاخک اذعان کزرد: باتوجه به اینکه درس‌های دانش آموزان بصورت مجازی شده گلایه‌های زیادی از سرعت پایین اینترنت وجود دارد. در مدرسه ثامن بالای ۸۵ درصد از دانش‌آموزان و ۱۰۰ درصد همکاران درآموزش مجازی حضور دارند.

وی ادامه داد: دانش آموزان روستایی بخاطر مشکلات اینترنت برای ادامه تحصیل بصورت مجازی واقعا مشکل دارند و ممکن است بصورت موقت در شهرستان ساکن شوند.

علایی بیان کرد: اکثر روستائیان بخاطر استفاده از خدمات روستایی در روستا سرشماری شده و در شهر ساکن هستند و راه و شهرسازی در بحث توسعه شهر، آمار منازل را بیشتر از آمار جمعیت فعلی می‌داند.

علی افتخاری نسب شهردار کاخک نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: از اول اسفند۹۸ در بدو ورود خود ، اولین کار خود را در حل مشکلات میدان تقاطع بولوار کشاورز و هفت تیر اختصاص داده و با طراحی نقشه  توسط مشاور از ۸ اسفند عملیات پروژه را شروع و در ۲۶ اسفند با ۳۵۰ میلیون تومان هزینه به بهره برداری رساندیم.

وی ادامه داد: تا به این لحظه آمار کرونا نداریم که این خود حاصل تلاش نیروهای مردمی و داوطلب، همت مردم و مسئولین بوده و تاکنون حدود ۸۰ میلیون تومان برای اقلام بهداشتی هزینه شده است.

شهردار کاخک عنوان کرد: استخر ۴۲۰۰۰ متر مکعبی از نوع ژئو ممبران در جهت جمع‌آوری آب‌های سطحی با اهداف تعیین شده حدود ۲میلیارد هزینه دارد و امیدواریم تا هفته دولت به بهره‌برداری برسد و سه طرح پرورش گیاهان دارویی، تولید نهال‌های مثمر و پرورش نهال توت برای نوغان‌داری در پارک ۳۰ هکتاری شهرداری دیده شده است.

افتخاری نسب اظهار داشت: با توجه به ضرورت احداث پارک بانوان ، پارک ضلع شمالی خیابان ولی عصر (عج) اختصاص داده شده و امیدواریم از اول خرداد ماه عملیات اجرایی آن را  شروع کنیم ، ضمن آنکه تمام وسایل مورد نیاز را تدارک دیده ایم و به هفته دولت خواهیم رساند.

وی ادامه داد: اعتبارات شهرداری بر اساس سرانه جمعیت ساکن است و برنامه‌ریزی می‌کنیم زائر کاخک رو ماندگار کنیم تا برای رونق اقتصاد کاخک مفید باشد.

شهردار کاخک گفت: درمجموع ۱۷۰ میلیون هزینه پرسنلی ماست ولی درآمد ما جوابگوی هزینه های جاری شهر نیست برای شهرداری های کوچک با درجه ۴ باید تمهیدات ویژه ای دیده شود. در ایام نوروز با وجود کرونا آسیب زیادی در حوزه گردشگری ازجمله درآمد پارک آبشار داشتیم.

 وی با اشاره به مشکلات متفاوت در حوزه شهری کاخک بیان کرد: درب اکثر منازل در طول سال بسته و بعضاً یک نفر در آنها زندگی می‌کند و این آمار به حدود ۱۰۰۰ منزل می‌رسد که شهرداری به آنها خدمات می‌دهد.

  • نویسنده : ياسر سالاري
  • منبع خبر : خبرگزاري تسنيم