آرایش انتخاباتی در گناباد
آرایش انتخاباتی در گناباد

با توجه به شروع فعالیت های غیررسمی برخی از چهره ها و جریانات در گناباد،آرایش انتخاباتی در حال شکل گرفتن است.
در اولین تحلیل ویژه انتخابات به این موضوع می پردازیم.

ده ماه تا برگزاری یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده است و با توجه به قانون لزوم استعفای مقامات شش ماه قبل از ثبت نام، تا پایان خردادماه ۱۳۹۸ تکلیف آن دسته از مقاماتی که قصد کاندیداتوری دارند مشخص خواهد شد.
همچنین براساس بخشنامه ی وزیرکشور کلیه مدیران شاغل، استانداران، فرمانداران و بخشداران در وزارت کشور که قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس سال ۹۸ را دارند باید تا سی و یکم فروردین‌ماه از سمت خود استعفا می کردند که بر همین اساس محمدعلی نبی پور فرماندارکاشمر استعفا نموده است.

هر چند تا قطعی شدن حضور کاندیداهای نهایی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه گناباد و بجستان حداقل چندماهی باقیست اما تحرکات سیاسی و جلسات محفلی، نشان از آغاز فعالیت های زودهنگام انتخاباتی چندین چهره در این حوزه دارد.

در خصوص شکل گیری فضای سیاسی انتخابات ذکر چند نکته خالی از لطف نیست:

جریان اصلاحات و حامیان دولت

۱) جریان حامیان دولت و اصلاح طلبان پس از شکست در انتخابات گذشته ، علی رغم سرمایه گذاری قابل توجه و ائتلاف چندین چهره سرشناس و نهایتا حضور ناصرعلی منصوریان و عدم موفقیت وی، هنوز به انسجام لازم جهت ورود به عرصه انتخابات آتی را ندارد.

محمدعلی نبی پور چهره شاخص جریان اصلاح طلب و حامی دولت و فرماندار اسبق گناباد که پس از استعفا از فرمانداری کاشمر حضور خود را نهایی کرده است به عنوان گزینه اول این جریان شناخته خواهد شد.

اما محمد ذبیحی که سابقه شکست در انتخابات دوره هشتم و رد صلاحیت در دوره های نهم و دهم را در سابقه فعالیت های انتخاباتی خود دارد، چندماه پیش در جلسه ای عمومی اعلام حضور قطعی نموده است.

سیدحسین پورهاشمی نیز که چندین دوره پیاپی به عنوان عضوشورای اسلامی شهر گناباد انتخاب شده است، نیز براساس اخبار رسیده قصد حضور در انتخابات مجلس را دارد.

جریان اصولگرا

۲)جریان اصولگرا نیز که پس از حضور همزمان چهارکاندیدا در انتخابات اخیر در نهایت با شکست مواجه شد، در این دوره تمایلی به تعدد کاندیدا نخواهد داشت، اما براساس آخرین پیگیری ها حضور هیچ کدام از چهره های نزدیک به این جریان تاکنون قطعی نشده است.
هر چند زمزمه هایی مبنی بر حضورمجدد محمدصفایی که سابقه فرمانداری گناباد و همچنین شکست در دوره اخیر را در کانامه خود دارد شنیده می شود که تاکنون این مطلب از سوی وی رسما اعلام نشده است.
سیدمحمودمدنی بجستانی نیز که سابقه نمایندگی دوره هفتم مجلس به عنوان کاندیدای جریان اصولگرا و همچنین شکست در دوره هشتم را تجربه کرده است، در ادوارگذشته همیشه جزو گزینه های بالقوه کاندیداتوری بوده است اما براساس شنیده ها حضور وی در این دوره نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد.

جریان سوم


۳) فارغ از تقسیم بندی های سیاسی مرسوم، تحرکات سیاسی برخی چهره های مستقل نیز نشان از حضور جریان سومی در انتخابات آینده مجلس خواهد داشت.

در این میان هادی محمدپور، ریاست فعلی اداره آموزش و پرورش گناباد که سابقه عضویت در شورای اسلامی شهر گناباد را در کارنامه خود دارد براساس شواهد تمایل به حضور در عرصه انتخابات داشته و در صورت حضور باید تا پایان خردادماه استعفا خود را اعلام کند، وی از حامیان ناصر علی منصوریان در دوره اخیر انتخابات مجلس گناباد و بجستان بود.

حمید بنایی نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی نیز که فعالیت های رسانه ای خود را گسترده تر کرده است هرچند رسما اعلام حضور در انتخابات دوره بعدی نکرده اما جزو جدی ترین گزینه های کاندیداتوری در انتخابات دوم اسفندماه خواهد بود.
هرچند که از دوره پنجم انتخابات تا دوره فعلی (دوره دهم) هیچ نماینده ای نتوانسته است اعتماد مجدد مردم را جهت استمرار دوره مسئولیت خود جلب نماید و باید منتظر ماند و دید که آیا حمید بنایی خواهد توانست در این دوره سنت شکنی نموده و برای بار دوم به مجلس راه یابد و یا همچنان سطح انتظارات و مطالبات مردمی، شخص دیگری را بر کرسی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خواهد نشاند.

شایان ذکر است ، بررسی آرایش انتخاباتی گناباد و بجستان نشان می دهد که تا آخرین روزها هیچ چیز قابل پیش بینی نخواهد بود، اما به نظر می رسد ماه های آتی شاهد رونمایی از چهره های جدیدی در عرصه انتخابات گناباد و بجستان خواهیم بود.

گنابادآنلاین تلاش می کند تا مخاطبین را در جریان آخرین تحلیل ها و اخبار ویژه انتخابات قرار دهد.