کار اکنون آغازشده است!
کار اکنون آغازشده است!

به بهانه ی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد

بعد از پیگیری‌های مستمر مسئولین، قنات قصبه به‌عنوان نخستین اثر در استان خراسان رضوی در چهلمین کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در شهر استانبول ترکیه در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید و موج شادی را میان مردم به همراه داشت.
شاید درج نام اثری از گناباد در فهرست یونسکو فی‌نفسه ارزشمند باشد اما نباید کار را تمام‌شده فرض کرد زیرا ثبت قنات قصبه گناباد در یونسکو آغاز راهی است که می‌تواند زمینه رشد صنعت گردشگری در منطقه باشد.
هرچند اولین ثمره ثبت قنات قصبه در میراث جهانی،شناساندن بهتر به جهانیان و افزایش توجه و آگاهی نسبت به حفظ این اثر است و در صورت تدوین برنامه جامع می‌تواند باعث رونق اقتصاد محلی از طریق جذب گردشگران شود، اما جذب اعتبارات ویژه در قالب اعطای وام‌های درازمدت کم‌بهره یا بدون بهره و یا اختصاص کمک‌های بلاعوض از صندوق میراث جهانی که به‌منظور شناسایی، حفاظت و معرفی محوطه‌های میراث جهانی در اختیار کشورهای مربوطه قرار می‌گیرد می‌تواند یکی از مأموریت‌های مسئولین باشد.
امید است اکنون‌که پس از سال‌ها پیگیری مسئولین قدم نخست برداشته‌شده است، با برنامه‌ریزی صحیح و هوشمندانه مسئولین و مشارکت مردمی شاهد رشد صنعت گردشگری منطقه باشیم.
http://javidarabshahi.ir/ghasabe-qanats-of-gonabad/