وضعیت مبهم جذب و توزیع نهاده‌های دامی در گناباد
وضعیت مبهم جذب و توزیع نهاده‌های دامی در گناباد

نهاده‌های دامی یکی از اثرگذارترین عناصر در چرخه اقتصادی صنعت دام و طیور است؛ وضعیت جذب و نحوه توزیع این نهاده‌ها در شهرستان گناباد، همیشه با ابهاماتی همراه بوده است، که گناباد آنلاین برای بررسی این ابهامات با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان تماس گرفت اما وی حاضر به گفتگو نشد ...

به گزارش گناباد آنلاین؛ صنعت دام و طیور در شهرستان گناباد، از سالیان گذشته دارای اهمیت ویژه‌ای بوده و یکی از معدود صنایع فعال در این شهرستان محسوب می‌شود؛ اما در مسیر توسعه این صنعت، یکی از عناصر اصلی و با اهمیت، نهاده‌های دامی است؛ میزان و نحوه دست‌یابی به نهاده‌های دامی، نه تنها در سرنوشت صنعت دام و طیور شهرستان اثرگذار است، بلکه با تأثیر در کمیت و کیفیت محصولات تولیدی، در تعیین قیمت عرضه این محصولات به بازار نیز نقش دارد.

اما در سال‌های گذشته، نحوه و میزان جذب و توزیع نهاده‌های دامی در شهرستان گناباد دارای ابهامات بسیاری بوده است؛ آمارهای مختلف شنیده شده از منابع متفاوت ضد و نقیض بوده و برخی شنیده‌ها از عدم توزیع عادلانه نهاده‌های دامی وارد شده به شهرستان در بین فعالین مختلف حکایت داد.

در همین رابطه، اخیرا وعده جذب شش هزار تُن نهاده دامی توسط نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی علاوه بر سهمیه فعلی مطرح شده است و در خبر دیگری که برخی رسانه‌ها چندی پیش منتشر کرده بودند، آمده است که دو هزار تُن نهاده دامی با همّت و پیگیری آقای نماینده، وارد شهرستان‌های گناباد و بجستان شده است؛ از طرفی، مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان گناباد در مصاحبه‌ای از تحویل چهار هزار تُن نهاده دامی به این اداره خبر داده‌اند.

در سوی دیگر، اطلاعات رسیده به ما از برخی منابع، نشان می‌دهد که در جریان مذاکرات و رایزنی‌های مهندس بنایی، نماینده سابق شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس دهم، اختصاص بینِ دو تا سه هزار تُن نهاده دامی به شهرستان، در هر بازه سه ماهه، مصوب و تثبیت شده است.

مقایسه اعداد به دست آمده از میزان و نحوه جذب و ورود نهاده‌های دامی به شهرستان، ابهاماتی را ایجاد می‌کند که نیاز به شفاف‌سازی دقیق از سوی مسئولین مربوطه دارد؛ از طرفی ورود این نهاده‌ها فقط یک سمت ماجرا بوده و سمت دیگر که به همین میزان اهمیت دارد، نحوه توزیع آن‌ها در شهرستان است که همواره بحث‌برانگیز بوده و در این حوزه نیز ضرورت دارد که فرآیند توزیع شفاف و دقیق به مردم اطلاع‌رسانی شود.

گناباد آنلاین، به دلیل اهمیت موضوع و بررسی تناقضات مختلف مطرح شده، با حسین‌زاده، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان گناباد، تماس گرفت که وی با اعلام این که حاضر به گفتگو و مصاحبه تلفنی نیست، پاسخگوی سوالات ما نبود؛ سوالاتی از این قبیل که سهمیه سالانه شهرستان در بحث نهاده‌های دامی در سال گذشته چقدر بوده و امسال چه تغییری داشته است؟! از میزان شش هزار تُن نهاده دامی وعده داده شده توسط آقای نماینده، چه میزان جذب شده و آیا این مضاف بر سهمیه مصوب شهرستان است یا شامل همان می‌شود؟! نهاده‌های وارد شده به شهرستان، از چه طریق و به دست چه کسانی می‌رسد؟! نیاز سالانه شهرستان در این حوزه چه میزان است و چقدر کمبود وجود دارد؟! و …

  • نویسنده : مصطفی قویدل
  • منبع خبر : تولیدی