پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید
پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید

به گزارش گنابادآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از سخنان وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز مجلس نظرات خود را در خصوص عملکرد وی در عرصه سیاست خارجی بیان کردند.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه در تامین حقوق ملت ایران در برابر آمریکا، گفت: اهرم فشار آمریکا باید از سر ملت ایران کوتاه شود.
آقای محمد صفایی دلوئی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در جلسه امروز مجلس، گفت: آقای ظریف شما مجلس یازدهم را چگونه تصور کرده اید، شما تحولات بین المللی پسا غرب را در عمل باور ندارید. پس از شهادت حاج قاسم شما به غرب پیام ذلت دادید.
نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای ظریف شما بحث از وحدت ملی و موضوع فراجناحی می‌کنید، اما در جلسه تان با کری گفته اید که اگر با ما به توافق نرسید، جریان رادیکالیسم در ایران روی کار می‌آید. آقای ظریف چرا به مردم دروغ می‌گویید، روزی که کری با پای شکسته به مذاکره آمد، رهبر انقلاب اسلامی فرمودند که او با پای شکسته به مذاکره آمده، چون به مذاکره نیاز دارد، شما از مواضع مقتدرانه انقلاب اسلامی کوتاه نیایید، اما شما کوتاه آمدید.
وی ادامه داد: آمریکا ایران را تحریم کرد، اما آقای عراقچی در رسانه ملی به برادران افغانستانی ما توهین می‌کند، این است نگاه منطقه‌ای و نگاه همسایه ای؛ آقای ظریف در سال ۲۰۱۹ نشریه اکونومیست می‌گوید همسایگان ایران یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات داشتند، اما سهم ایران از این میزان تنها ۲ درصد بوده است. این مسئله باید مایه خجالت و شرمندگی وزارت خارجه باشد.
صفایی افزود: متاسفانه بخش اقتصادی وزارت خارجه تعطیل است، در شرایط کنونی در دنیا ۲۵ کشور تحریم هستند، حال دلسوزانی گفته اند که میان این کشور‌ها اتحادیه‌ای ایجاد شود، اما شما و وزارتخانه تان با این مسئله مخالفت کردید، آقای پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سال گذشته در رأس هیاتی از مجمع تشخیص مصلحت نظام به چین سفر کرد و ۴ روز مذاکرات صورت گرفت و سفیر ما در تمام مذاکرات حضور داشت. وقتی توافقات بسیار خوب میان دو کشور به شما عرضه می‌شود، می‌گویید که، چون آمریکایی‌ها قبول ندارند نمی‌توانیم به آن عمل کنیم. آقای ظریف این است منافع ملی!
وی ادامه داد: آقای ظریف این فشار‌ها حق ملت ایران نیست، اهرم فشار آمریکا باید از سر ملت ایران کوتاه شود و خواهش می‌کنم شما از این که کمک کننده این اهرم باشید دست بردارید.

مسیر وزارت خارجه در رابطه با صادرات منفعلانه بوده است

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی، مسیر وزارت امور خارجه و شخص وزیر را در رابطه با ارتباط تجاری و اقتصادی ایران با کشور‌های دیگر منجمله ترکمنستان منفعلانه دانست.
آقای رمضانعلی سنگدوینی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در رابطه با گزارش وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس، گفت: از آقای ظریف سوالی دارم ایشان اعلام کردند سیاست‌هایشان همیشه موفقیت آمیز است و دائما ژست موفقیت را می‌گیرند، اما در مسیری که طی کردند منفعلانه بودند چرا که ارتباط تجاری و اقتصادی در صادرات کشور به ویژه استان گلستان تعطیل شده است.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان فرزند گلستان باید بگویم که ۵ ماه است که مرز ایران و ترکمنستان تعطیل است و علیرغم پیگیری‌ها و با وجود اینکه حدود ۳۵ درصد مردم گلستان سنی و ترکمن هستند، نمی‌توانند ارتباط اقتصادی و تجاری خوبی با ترکمن‌ها برقرار کنند با این وجود اقدامی از سوی وزارتخانه امور خارجه در راستای برقراری روابط دیپلماسی انجام نشده است، آنگاه شما از صادرات می‌گویید این صادرات کجاست.
وی با بیان اینکه استان گلستان کشاورز‌خیز و دومین استان کشور در پرورش مرغ است، افزود: استان گلستان به ترکمنستان صادرات مرغ ندارد این در حالی است که باید پرسید چرا مشکل گازی ایران و ترکمنستان تاکنون حل نشده در حالی که یکی از مشکلات ما در رابطه با ترکمنستان بحث گازی است.
آقای سنگدوینی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: شما به تسهیل‌گری شرایط اشاره کردید، اما این تسهیل‌گری کجاست، اگر تسهیل‌گر بودید مردم استان گلستان در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برند، همچنین در کریدور شمال – جنوب استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی هیچ صادرات و وارداتی با کشور‌های اوراسیا صورت نمی‌پذیرد لذا خواهش می‌کنم ژست موفقیت نگیرید.
این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه ببینید سردار سلیمانی چه کرد و مانند سردار سلیمانی‌ها باشید که این مملکت را با همه مشکلات از دست داعش ملعون نجات دادند، گفت: به عنوان فرزند کشاورز از شما خواهش می‌کنم بحث اوراسیا و مسیر ترکمنستان و کریدور شمال به جنوب را باز کنید چرا که ما مرز هوایی، زمینی و ریلی داریم، هزینه راننده‌ها در ترکمنستان دو برابر شده است لذا خواهش می‌کنم به فکر مردم باشید و این مسیر را باز کنید.

برجام، عامل از کار افتادن چرخ‌های اقتصادی

نماینده مردم شهرکرد در مجلس، ضمن انتقاد از محدودیت‌های برجامی گفت: برجام سبب از کار افتادن چرخ‌های اقتصادی شده است.
آقای احمد راستینه هفشجانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی درخصوص گزارش وزیر امور خارجه از تحولات بین المللی و سیاست جمهوری اسلامی ایران گفت: جامعه ایران در طول ۴۰ سال گذشته در اوج اقتدار و عزت بوده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در وزارت امور خارجه شاهد شکل گیری دیپلماسی اقتصادی با همکاری بخش خصوصی نبوده ایم، تصریح کرد: در واقع اراده جدی برای نقش آفرینی اقتصادی بخش خصوصی در این مجموعه وجود نداشته است.
وی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی وابسته به دولت نیست، بلکه با همکاری طیف وسیعی محقق می‌شود، اظهار کرد: وزارت امور خارجه در این حوزه هدایت کننده است؛ در واقع اکنون باید پاسخ داده شود نقش بخش خصوصی و نهاد‌های مدنی در سیاست‌های اقتصادی وزارت خارجه کجاست؟
این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه فعالیت‌های اقتصادی کشور با برجام شرطی شده است، افزود: هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا با شروط برجامی محدود شده است، به طوری که وقتی شورای حکام قطعنامه‌ای صادر می‌کند، شاهد افزایش بی رویه نرخ ارز هستیم.
آقای راستینه هفشجانی گفت: شما از کاهش فشار بر مردم سخن می‌گویید، اما شرط‌های برجامی، سقوط آزاد ارز و مشکلات اقتصادی را برای مردم رقم زده است؛ به عبارتی اقتصاد دلارمحور حرکت ذلیلانه وزارت خارجه را رقم زده است.
نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی، افزود: اگر از شهید حاج قاسم سلیمانی سخن می‌گویید باید یادآور شد که دیپلماسی وی با مقاومت نتیجه داد که این رویه در وزارت خارجه متفاوت است.
وی با اشاره به اینکه برجام با هدف از کار انداختن چرخ‌های سانتریفیوژ‌ها سبب از کار انداختن چرخ‌های اقتصادی شد، گفت: بر این اساس دلار ۲۰ هزار تومانی را باید دلار برجامی نامید و این موضوع همان گلابی‌هایی است که شما به مردم وعده دادید.
عضو مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه باید پیام اقتدار ملت ایران را با پایان دادن به سیاست‌های برجامی و تقویت روابط بین المللی مبتنی بر دیپلماسی بخش خصوصی به دنیا اعلام کنید، خاطرنشان کرد: باید با خروج از برجام پیام اقتدار کشورمان را به دنیا اعلام کنیم.

چرا وزارت خارجه فاقد کارشناس اقتصادی است

نماینده مردم آبادان در مجلس با انتقاد از نبود کارشناس اقتصادی در وزارت امور خارجه که دارای مدرک مرتبط باشد، از وزیر خارجه خواست به جای اینکه تنها پیگیر امور خارجی‌ها باشد دیپلماسی خود را به دیپلماسی عمل تبدیل کند.
اقای محمد مولوی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: گویا در دستگاه دیپلماسی شما، دیپلماسی را برای دیپلماسی انتخاب کرده‌اید و این در حالی است که نظریه‌پردازی‌هایتان باید برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران به اعداد و ارقامی تبدیل شود که امیدواری ایجاد کند، اما در شرایط کنونی معکوس این حالت است.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سردار حاج قاسم سلیمانی دل‌ها را فتح کرد، بعد از این فتح‌الفتوح چه کردید؟ مگر نه اینکه مدعی هستید تسهیل‌گر امور اقتصادی هستید، اصلا در وزارت امور خارجه کارشناس اقتصادی دارید، اگر کارشناسان این وزارتخانه را به عنوان اقتصادی معرفی می‌کنید، اما آن‌ها دارای مدارک تحصیلی مرتبط با امور فرهنگی و سیاسی هستند.
وی یادآور شد: عدد و ارقام بیانگر این است که حجم مبادلات اقتصادی ایران با کل دنیا ۹۸ درصد است، ولی با اروپا ۲ درصد است، از سوی دیگر اکثر پست‌هایی که شما در اروپا دارید تکمیل شده و همچنان بر سر آن‌ها دعوا وجود دارد، چرا با کشور‌هایی همچون چین، هند و عراق که حجم مبادلات ایران است بعضا در حد سفیر و کنسولگری با مشکل مواجه هستید.
مولوی تأکید کرد: اصول ۷۷، ۷۸ و ۱۲۵ قانون اساسی بر تأمین مصالح کشور تأکید دارد، الان مدعی بودید بیشترین سفر و مراودات را با عراق دارید، آخرین سفر رئیس جمهور که به این کشور داشت و قرار بود کمیسیونی برای لایروبی اروند و مراودات مرزی تشکیل شود چه نتیجه‌ای داد جز اینکه نتیجه این است که الان مرز شلمچه تعطیل شده است و محور بزرگ اروندرود که زمانی محل تجارت، گردشگری و صیادی بود بی‌فایده مانده است بنابراین اگر این سیاست خارجی‌تان است باید در آن تجدیدنظر کنید چرا که آنچه می‌بینیم نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: انتظارمان این است در وزارت امور خارجه که به این نام نامگذاری شده حواستان باشد قرار نیست فقط پیگیر امور خارجی‌ها باشید بلکه باید دیپلماسی خود را به دیپلماسی عمل تبدیل کنید که مبادا در تسهیل‌گری شما دلار را با حجم بالا ببینیم که کمر اقتصاد مملکت را شکسته است.