باید از شرکت‌های دانش‌بنیان در اداره استان کمک بگیریم
باید از شرکت‌های دانش‌بنیان در اداره استان کمک بگیریم

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه «باید در نوع مدیریت استان طرح‌هایی را ایجاد کنیم تا بخشی به صورت هوشمند اداره شود»، گفت: از شرکت‌های دانش‌بنیان در اداره استان یعنی مدیریت هوشمند و دانش‌بنیان کمک بگیریم که اکنون بخش عمده مشکلات شرکت‌های غیر دانش‌بنیان در این بخش است.

علیرضا رزم‌حسینی امروز در جریان بازدید از پارک علم و فناوری خراسان، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ما کمیته رفع موانع‌ تولید داریم و امروز بعد از بازدید از پارک این کمیته را پیرامون شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان چند مشکل اساسی دارند، عنوان کرد: یکی از این مشکلات اسناد پارک بوده که گرفتار بروکراسی اداری است. داشتن اسناد معتبر برای واحدهای تولیدی جهت گرفتن تسهیلات بانکی مهم است که شرکت‌های دانش‌بنیان پارک سند ندارند.

رزم‌حسینی افزود: نکته بعدی موارد مربوط به فروش شرکت‌ها است که مشکلاتی در بخش فروش، سفارشات و مطالبات از شرکت‌های دولتی دارند که باید جمع‌بندی و با کارخانجات دولتی و وزرای مسؤول گفت‌وگو کنیم تا بخشی از مطالبات آنها را پرداخت کنند.

استاندار خراسان رضوی، گفت: مشهد و خراسان پتانسیل بسیار خوبی در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان دارد که قابل گسترش است و اگر بتوانیم موانع را برطرف کنیم و آنها به بازارهای جهانی و منطقه‌ای متصل شوند، می‌توانند گسترش یافته، تعداد کنونی آنها در رشته‌های مختلف دیگر افزایش یابد و بخشی نیز در حوزه مدیریت مشارکت کنند تا مدیران مدیریت را هوشمندتر کنند که ما در این زمینه عقب‌افتادگی زیادی داریم.

وی ادامه داد: اگر مدیریت استان را هوشمند کنیم، شاید بتوانیم بخشی از کارها در حوزه استان را به صورت هوشمند انجام دهیم و پروژه‌هایی را تعریف کنیم که در دوران اخیر نیز از این روش استفاده‌ کردیم و در حوزه‌های مختلف موفق بودیم. شاید مشهد و استان بتواند پایلوتی را طراحی کند تا بخشی از فعالیت‌های اداره استان را به صورت هوشمند انجام دهیم.

رزم‎حسینی اضافه کرد: باید در نوع مدیریت استان طرح‌هایی را ایجاد کنیم تا بخشی به صورت هوشمند اداره شود. از شرکت‌های دانش‌بنیان در اداره استان یعنی مدیریت هوشمند و دانش‌بنیان کمک بگیریم که اکنون بخش عمده مشکلات شرکت‌های غیر دانش‌بنیان در این بخش است.

استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از این بازدید، اظهار کرد: آقای رسولیان مشکل گمرک برای پارک علوم فناوری را پیگیری می‌کنند و گمرک باید ظرف دو ماه آینده نسبت به استفاده از پارک برای منطقه آزاد گزارش دهد.

وی با اشاره به اینکه باید وابستگی شرکت‌ها به دولت کم و کار به خود آنها واگذار شود، تصریح کرد: ۵۰ نفر پرسنل برای اداره پارک وجود دارد، بهتر است که اینجا را به طور کامل واگذار کنیم. مسؤولان پارک نامه بنویسند که متقاضی هستند شهرک به خودشان واگذار شود و خودشان آن را اداره کنند. همچنین نامه دیگری بنویسند که برای توسعه کار، شهرک شماره دو را در ۵۰ یا ۲۰ هکتار تأسیس کنند.

رزم‌حسینی بیان کرد: برای فاضلاب پارک، معاونت عمرانی باید با همکاری آب و فاضلاب مشهد ظرف یک ماه مشکل را برطرف کند. همچنین معاونت عمرانی موظف است که عوارض شهرداری را نیز بررسی نماید. معاونت عمرانی، شهردار وآقای جمشیدی باید بازدیدی از پارک انجام داده و زیرساخت‌ها را بررسی کنند.

وی با بیان اینکه کشور و دولت را باید با تفکر بخش خصوصی اداره نمود، عنوان کرد: تا زمانی که در دولت تفکر دولتی باشد، وضع همین است. شرکت‌ها باید کشور را بسازند نه دولت. کشورهایی که نفتی نیستند با مالیات اداره می‌شوند.

رزم‌حسینی گفت: در اقتصاد دانش‌بنیان باید به سمت محصولاتی رفت که در بازار بفروشد و دانش‌بنیان نیز باشد. شما که‌ با پول بسیار کم کارآفرین شدید، زمانی که با دغدغه‌های بازرگانی روبه‌رو می‌شوید، از کار اصلی خود باز می‌مانید. باید در کنار شما شرکت‌های تامین سرمایه قرار گیرند تا در محصول شما شریک باشند، اگر شریک پیدا نکنید در همین حد می‌مانید و در مسیری قرار می‌گیرید که شما را خسته می‌کنند.

  • منبع خبر : ایسنا