ای نشسته صف اول! به عدالت برخیز
ای نشسته صف اول! به عدالت برخیز

مسئول مردمی چه خصوصیاتی باید داشته باشد !

در یکی از کانال های خبری خواندیم که نوشته بود :‌

“تابوی صف اول توسط مسئولین در نمازجمعه گناباد هم شکسته شد

این کانال در ادامه مطلب آورده بود:

” در نمازجمعه امروز، قربانی فرماندار گناباد انتهای صف های نمازجمعه را برای نشستن انتخاب کرد و در بین مردم نشست و از نشستن در صف جلو خودداری کرد”

در خصوص این مطلب چند نکته باید خدمت مخاطبین عزیز گنابادآنلاین ذکر نماییم:


۱- تابوی صف اول وقتی شکسته می شود که مردم عادی امکان حضور در صف اول را نداشته باشند،لذا وقتی مردم عادی هم می توانند در صف اول بنشینند دیگر تابویی وجود ندارد که بخواهد شکسته شود. احتمالا رسانه محترم نماز جمعه گناباد را با تهران اشتباه گرفته اند!!! همچنین در سالیان گذشته شاهد بودیم که مسئولین الزاما در صف اول حضور پیدا نکرده اند و در صفوف میانی و انتهایی حضور داشته اند که این موضوع در نمازجمعه گناباد مطلب چندان جدیدی نمی باشد.


۲ – اینکه مسئولین همراه مردم باشند ، منظور این نیست که به صف های اخر نماز بیایند، اتفاقا مسئولین باید در صف اول نمازجمعه باشند اما بدون ایجاد فضای VIP و ایجاد مانع که در برخی مراسمات ایجاد می کنند. مسئول مردمی کسی است که در درد و رنج مردم کنارشان باشد و همراهیشان کند.

ای نشسته صف اول! صف ایثار آنجاست

آن سوی «نرده»… ببین… لذت دیدار آنجاست

نکند «نرده» میان تو و مردم باشد

دردِ دل‌ها پسِ این فاصله‌ها گُم باشد

۳ – اگر در مجلسی فضای اختصاصی برای مسئولی ایجاد کردند و او آن مانع را کنار زد و به میان مردم آمد هنر است، نه صف های نماز جمعه گناباد که خوشبختانه هیچ مانعی برای رسیدن مردم به مسئولین در آن وجود ندارد!


۴ – متاسفانه شاهد هستیم که در همین نمازجمعه گناباد، مسئولین را با خودروی دولتی تا درب مسجد جامع و مصلی حمل می کنند در صورتیکه برای حضور سایر خودروها در راستای ایجاد نظم و کنترل ترافیک محدودیت وجود دارد! اگر مسئولی میخواهد مردمی بودنش باورپذیرتر باشد، در شهری کاملا امن و بدون حتی احتمال ترور مسئولین، شایسته است روز جمعه هم مانند همه مردم به نماز جمعه بیاید، نه اینکه با خودروهای تشریفات تا صف اول نماز اسکورت شوند.

مردمی بودن را در عمل اثبات کنیم هر چند ارزش افراد به صف اول و آخر نیست و هرجا فداکاری ای برای انقلاب لازم بوده اتفاقا همین صف آخریها در صف اول ایثار وشهادت بوده اند:


ما سینه زدیم، بی صدا باریدند / از هرچه که دم زدیم آنها دیدند

ما مدعیان صف اول بودیم / از آخر مجلس شهدا را چیدند